super-sylwetka.pl

Zdrowy styl życia

Zdrowie

Jak powinna prawidłowo przebiegać wymiana cewnika w domu?

Wielokrotność wymiany cewnika jest zależna, w dużej mierze, od rodzaju materiału, z którego cewnik został wykonany. Cewniki z lateksu wymienia się co trzy cztery tygodnie natomiast cewniki wykonane z silikonu można zmieniać co trzy miesiące. Cewnik najczęściej wymienia lekarz i to w warunkach ambulatoryjnych. Jednak czasami zdarza się też, że jest on wymieniany w domu.

Wymiana cewnika w domu

Pacjenci, którzy są chorzy przewlekle lub są po urazach rdzenia kręgowego czy też mają inne schorzenia, które ich unieruchamiają, mogą mieć wymieniane cewniki w domu. W tym przypadku można zawołać z wizytą lekarza, który to zrobi, może zrobić to osoba, która opiekuje się chorym i została do tego przyuczona lub też w niektórych przypadkach chory sam wykonuje sobie zabieg samocewnikowania.
Cewniki wykonane są z różnych materiałów i niektóre różnią się budową. Dlatego zawsze taka wymiana powinna odbywać się po konkretnym sprawdzeniu jaki mamy cewnik do wymiany. Dodatkowo wiedzieć trzeba, że wszystkie czynności związane z wymianą cewnika powinny odbywać się bardzo sterylnie w warunkach jałowych tak by nie zainfekować układ moczowy.

Jak wygląda sam zabieg wymiany cewnika?

Przed samym zabiegiem, należy dokładnie odkazić ujście cewki moczowej płynem dezynfekującym i to nie na bazie alkoholu. Następnie do cewki wprowadza się żel, w którego składzie znajduje się środek znieczulający. Najczęściej stosuje się lignokainę. Idealnie ona znieczula oraz ułatwia wprowadzenie cewnika. Następnie, w sposób delikatny wprowadza się cewnik, do którego podłączony jest worek na mocz.
Przed wprowadzeniem nowego cewnika, trzeba usunąć cewnik stary. Przed samym wysunięciem cewnika trzeba najpierw odprowadzić wodę czyli uszczelnienie specjalnego balona, który zapobiega wysuwaniu się cewnika a następnie delikatnie cewnik wysunąć. Te czynności również powinny się odbywać przy zachowaniu wszelkich sterylnych warunków.

Przede wszystkim higiena

Sam zabieg wymiany cewnika nie jest zbyt problematyczny ani bolesny dla pacjenta. Jednak jest to bardzo duży dla niego dyskomfort. Cewnik jest ciałem obcym wprowadzonym do organizmu i nie zawsze każda osoba z cewnikiem czuje się zbyt dobrze z nim. Ważne jest zawsze by wszystko było wykonane sterylnie i higienicznie. Tak samo jak ważna jest higiena w czasie, kiedy pacjent nosi cewnik i jest w niego zaopatrzony tak samo jest ona potrzebna przy zmianie cewnika.
Dbałość o higienę osobistą pacjenta jest sprawą ważną i podstawową.
Dlatego też trzeba:
– przemywać ujście cewki moczowej, co najmniej dwa razy w ciągu dnia,
– opróżniać worki z moczem przynajmniej raz na trzy dni,
– nawadniać pacjenta i trzymać się terminów wymiany cewnika.

Problemy

Czasami z cewnikiem bywają problemy. Pacjent cewnikowany może odczuwać różnego rodzaju dolegliwości. W moczu pojawia się krew lub skrzepy, cewnik może się wysunąć, pacjenta boli brzuch i podbrzusze, odpływ moczu się zatyka. Na wszystkie tego typu przypadłości trzeba reagować od razu. Gdy trudno jest dać sobie radę w warunkach domowych trzeba zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu.