Odchudzanie często potrafi przysporzyć sporo kłopotów. Wiele osób nie do końca wie, jak się za to zabrać, wypróbowują dziesiątki dostępnych w sieci diet z mniejszym lub większym efektem. Jednak tym, na co należy koniecznie zwrócić uwagę, jest odpowiednia dieta. Co powinno być priorytetem?
Zmniejszone porcje
Pewna prawda kryje się w stwierdzeniu, że najlepszym rodzajem diety jest ta o przewrotnej nazwie „żreć połowę”. I choć ograniczenie porcji posiłków rzeczywiście może być pomocne – nie należy z tym przesadzić. Nadmierne obcięcie swoich racji żywieniowych może doprowadzić do efektu zupełnie odwrotnego od pożądanego. Organizm, w obawie przed całkowitą utratą dostaw pokarmu i wartości odżywczych, rozpocznie proces magazynowania tłuszczu na „gorsze dni”. Dlatego też warto zrezygnować z wszelkich form drakońskich diet, które mogłyby wywołać negatywny wpływ na przemianę materii. Dzięki temu – możliwa jest jednoczesna utrata masy ciała i zachowanie zdrowia. Dobrym rozwiązaniem przy ograniczaniu porcji pożywienia będzie przede wszystkim zmniejszone przyjmowanie różnego rodzaju przetworzonej żywności (jak słodycze, słone przekąski, dania fast foodowe i inne tego typu), ale również – jedzenie mniej, a częściej. Dzięki temu, że żołądek będzie otrzymywał nieduże porcje pożywienia w niewielkich odstępach czasu, nie pojawi się kłopotliwe uczucie ssania w żołądku i tym samym – podjadanie pomiędzy posiłkami.
Odpowiedniej jakości pożywienie: błonnik a odchudzanie
Nie tylko to ile jemy, ale również co spożywamy, ma ogromne znaczenie z punktu widzenia utraty masy ciała. Świetnym pomysłem jest spożywanie pokarmów bogatych w błonnik (a więc, między innymi, pełnoziarnistych mąk i pieczywa zrobionego na jej bazie), dzięki którym znacznie łatwiej przychodzi wydalanie. Jest to równie istotne, jeśli chodzi o utratę masy ciała, bowiem nieprawidłowa praca jelit może skutkować niewielkimi spadkami wagi, co z kolei jest demotywujące dla osoby, które się odchudza. Dlatego też szczególne znaczenie ma, by zadbać również o obecność błonnika w codziennych posiłkach. Jednak w przypadku spożywania pokarmów bogatych w ten składnik, niezbędne jest również optymalne nawodnienie. Wyłącznie picie minimum 2 litrów wody pozwoli na zachowanie dobrego samopoczucia oraz prawidłowej pracy jelit: w innym przypadku błonnik pokarmowy spowoduje nieprzyjemne uczucie pełności w jelitach. Dodatkowo – zamiast ułatwić usuwanie efektów przemiany materii, dodatkowo je utrudni. Dlatego też, oprócz jedzenia, istotne jest również przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.