super-sylwetka.pl

Zdrowy styl życia

Lifestyle

Ale to już było, czyli jak przestać podjadać

Ile już zostało napisanych poradników, jak przestać podjadać,
że wszystko już chyba w tym temacie wiadomo. Jesteśmy bogatsi
o dobre i sprawdzone rady, konkretną wiedzę o składnikach odżywczych, świetnie przepisy na smaczne przekąski, a i tak kończy się na tym, że podjadamy. No więc jeszcze raz: jak przestać podjadać?

Kiedy najwięcej podjadamy?

Trzeba najpierw zdefiniować i określić wroga – kiedy najczęściej podjadamy i w jakich sytuacjach. I wtedy dopiero zacząć działać. Każdy przypadek powinien być zdecydowanie rozpatrywany indywidualnie,
bo jedni podjadają, gdy się stresują, inni, gdy nie dojedzą, a jeszcze inni, gdy się nudzą. Istotne znaczenie ma również pora dnia. Kiedy najwięcej podjadasz? Okazuje się, że najczęściej i najwięcej podjada się wieczorem, ale zdarza się również w nocy lub przed obiadem lub po nim, gdy przychodzi ochota na jakiś mały, słodki deserek. A tak w ogóle, dlaczego podjadanie jest niezdrowe nawet w formie owocowo-warzywnej? Odpowiednio długie przerwy pozwalają na prawidłową pracę naszego układu trawiennego. Gdy są zbyt krótkie, skutkuje to zaburzeniami ze strony układu pokarmowego i wydzielniczego, a zbyt długie skutkują nadmiernym pobudzeniem układu trawiennego, zbyt dużą produkcją soków żołądkowych, które działają drażniąco na śluzówkę żołądka, a także spadkiem koncentracji i naszej aktywności psychofizycznej. Optymalny czas to 3-4 godziny między posiłkami.

Myślenie o jedzeniu jak uporczywa mantra

Tego chyba najbardziej mają dość wszyscy, którzy się odchudzają
i dbają, żeby nie przytyć. To ciągłe myślenie o jedzeniu, komponowanie posiłków, dbanie o to, żeby było wszystko co trzeba w lodówce, przygotowywanie pudełek ze zdrowymi przekąskami, żeby były w razie napadu głodu – to wszystko na dłuższą metę strasznie męczy i kończy się tym, że rzucamy się na cokolwiek, co znajduje się pod ręką. Jak przestać podjadać, gdy jest nam tak wszystko jedno? To jest najlepszy dowód na to, że diety odchudzające są na dłuższą metę po prostu do niczego. Zazwyczaj kończą się tak samo. Warto więc słuchać swojego organizmu i powoli wprowadzać małe zmiany w sposobie odżywiania. Małymi krokami uda nam się znacznie skuteczniej wyeliminować podjadanie i złe nawyki, które są przecież główną przyczyną podjadania.

Naucz się odróżniać uczucie głodu

Jak przestać podjadać, gdy wciąż mamy apetyt na coś smacznego? Musimy się przede wszystkim nauczyć rozpoznawać uczucie głodu.
Nie każde ssanie jest jego wynikiem. Czasem to po prostu ochota.
Gdy sobie to uświadomimy, to zamiast przekąski zaparzmy sobie dobrą herbatę, np. melisę z pomarańczą.