Wypracowanie odpowiednich nawyków może się przyczynić do poprawy zdrowia i samopoczucia, a tym samym jakości życia. Zmiana dawnych przyzwyczajeń nie jest trudna, dlatego warto pomyśleć o wcześniejszych zaniedbaniach i spróbować je naprawić. Dobre nawyki mogą być proste, a mimo to dają spektakularne efekty. Styl życia w dużym stopniu bowiem decyduje o kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
Regularny sen
W trakcie snu następuje regeneracja komórek organizmu, a także naprawa mikrouszkodzeń powstałych w ciągu dnia. Proces ten jest niezwykle ważny dla komfortu zdrowotnego, a jego zakłócenie negatywnie wpływa na poziom energii oraz pracę umysłu. Brak nocnego wypoczynku obniża poziom zdrowia fizycznego i psychicznego, a tym samym uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Sen powinien trwać nieprzerwanie, najlepiej przez 7-8 godzin w ciągu doby. Warto zawsze kłaść się o tej samej porze, a także zadbać o regularność. Przed snem należy się wyciszyć i unikać silnych bodźców świetlnych, czyli np. korzystania z telefonu czy oglądania telewizji.
Codzienna aktywność fizyczna
Systematyczna aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na organizm. Ruch wykazuje pozytywne działanie w praktycznie każdej formie – gimnastyki, biegania, pływania czy jazdy na rowerze, a nawet zwykłego marszu. Warto wypracować nawyk wykonywania choćby kilku prostych ćwiczeń dziennie, które odciążają organizm i niwelują ryzyko występowania dolegliwości zdrowotnych. Intensywniejszy trening przyczynia się natomiast do spalenia nadmiaru kalorii, a tym samym sprzyja utrzymywaniu ciała w dobrej kondycji. W przypadku braku czasu na regularne korzystanie z siłowni, warto uwzględnić w codziennym grafiku przynajmniej półgodzinny spacer – np. z psem.
Nawadnianie organizmu
Dla kondycji psychicznej i fizycznej kluczowe znaczenie ma odpowiednie nawodnienie organizmu. Zbyt mała ilość wody może być przyczyną bólów głowy, uczucia zmęczenia oraz nadmiernego wysuszania się skóry. Każdego dnia warto wypijać przynajmniej 2 l płynów, z czego większość powinna stanowić woda mineralna. Najlepiej trzymać w kilku miejscach butelki, dzbanki czy kubki, aby zawsze mieć do nich szybki dostęp. Nie trzeba za każdym razem wypijać całej szklanki – wystarczy regularnie przyjmować po kilka łyków. Osobom trenującym szczególnie polecana jest woda wysokozmineralizowana, która zawiera większą ilość potasu i magnezu. Nie tylko chroni ona przed odwodnieniem, ale też uzupełnia minerały utracone w trakcie intensywnej aktywności fizycznej.
Zdrowa dieta
Dieta powinna być dobrze zbilansowana i zróżnicowana, a także pozbawiona wysokoprzetworzonych produktów. Nie zawsze jednak da się wyeliminować różne dodatki do żywności, które zmieniają jej konsystencję lub poprawiają smak. Ich wpływ na zdrowie jest bardzo niekorzystny, ponieważ przyczynia się do alergii i nietolerancji pokarmowych. Warto więc śledzić listy składników nabywanych produktów, rezygnując z tych zawierających szkodliwe dodatki – np. kwasy sorbowe, benzoesany, glutaminiany, azotany czy siarczany. Lepiej całkowicie zrezygnować z zakupu żywności, której skład zdaje się nie mieć końca – im krótszy, tym lepszy. W codziennym planie żywienia należy natomiast uwzględnić produkty bogate pod względem odżywczym, dostarczające niezbędną ilość makro i mikroskładników.
Troska o higienę psychiczną
Wyczerpanie psychiczne prowadzi do spadku produktywności, powoduje problemy w życiu osobistym oraz zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób. Warto więc zadbać o odpowiednią równowagę umysłową, unikając sytuacji stresowych oraz utrzymując pozytywne nastawienie każdego dnia. O własną higienę psychiczną można się zatroszczyć na różne sposoby, np. oddając się ukochanemu hobby, medytując czy uprawiając jogę. Nie bez znaczenia pozostaje pozytywny kontakt z najbliższymi osobami, który poprawia samopoczucie i sprzyja radzeniu sobie z problemami. Więcej porad dotyczących poprawy stylu życia naleźć można na tej stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/, która w całości poświęcona została tematyce zdrowia.