super-sylwetka.pl

Zdrowy styl życia

Podróże

Jak przygotować się na wycieczkę w góry?

Wycieczka w góry to wielka przyjemność, ale tylko pod warunkiem, że wybierając się na nią będziemy dobrze przygotowani. Jest to warunek, który należy spełnić, by wycieczka była nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna. Jak powinna być przygotowana wycieczka w góry?

Buty – by było wygodnie

Wybierając buty na wycieczkę w góry należy zwrócić uwagę, by były wysokie. Najkorzystniej jest wybrać buty za kostkę. Dzięki temu staw skokowy w trakcie górskich wspinaczek jest zabezpieczony.

Wycieczka w góry, które należą do niższych jest bezpieczniejsza, dlatego można wybrać niższe buty. „Podejściówki” umożliwiają większe tempo marszu. Warto również wiedzieć, że są lżejsze, dzięki temu nogi mniej się męczą.

Bardzo ważnym elementem są skarpety trekkingowe, które również decydują o komforcie wspinaczki. Skarpety, których będziemy używać powinny mieć przewagę bawełny. Najlepsze są skarpety, które przeznaczone są do trekkingu. Chronią one stopę przed otarciem, poprawiają krążenie, a zimą chronią przed przemarzaniem.

Odpowiedni strój

Wychodząc w góry należy pamiętać, że pogoda w wyższych partiach gór potrafi być bardzo kapryśna. Trzeba być przygotowanym na nagłą zmianę. Deszcz, wiatr czy nawet opady śniegu to nic zaskakującego w górach.

Wychodząc w góry powinnyśmy mieć ciepłe ciuchy, kurtkę przeciwdeszczową oraz sweter i ciepłe spodnie.

Trzeba być również przygotowanym na pogodę słoneczną. Kapelusz przeciwsłoneczny, okulary oraz krem z wysokim filtrem również powinny znaleźć się w plecaku.

Prowiant

Nawet krótka, jednodniowa wycieczka w góry wymaga zabrania odpowiedniego prowiantu. Warto w trasę wybrać jedzenie, które ma dużo kalorii i szybko doda nam energii, gdy ogranie nas zmęczenie. Batony z czekoladą czy czekolada będą idealne. Trzeba jednak pamiętać, by dobrze je zapakować, gdyż po kilku godzinach czekolada się rozpłynie.

Warto zabrać również suchary, puszki, kabanosy, musli czy orzechy, które dodają energii. Sprawdzą się również kanapki wcześniej przygotowane w schronisku.

Na trasie konieczne jest również picie i tu jedynym, trafnym wyborem jest woda. Należy zwrócić uwagę, by nie zabierać wód smakowych, które zawierają dużo cukru. Dodając do wody odrobinę soli, uzyskacie naturalny napój izotoniczny.

Jak to wszystko unieść?

Dobrze przygotowana wycieczka w góry to na pewno wiele rzeczy do zabrania. Plecak trekkingowy jest niezbędny.

Wybierając plecak, należy przede wszystkim dostosować wielkość do czasu, który zamierzamy spędzić w górach. Noszenie dodatkowych rzeczy, które nie są potrzebne, po kilku kilometrach pod górę stanie się bardzo uciążliwe.

Idealny plecak trekkingowy na jednodniową wyprawę to 10 – 20 l. Warto pamiętać, że wygodny plecak ma stelaż, membranę, która zapewnia odpowiednią wentylację oraz dużo kieszeni, do których jest łatwy dostęp.