super-sylwetka.pl

Zdrowy styl życia

Lifestyle

Sauna po treningu – czy jest wskazana?

Sauna ma wiele prozdrowotnych właściwości. Czy jednak należy korzystać z niej od razu po zakończonym treningu sportowym?

Parowa, mokra, sucha oraz na podczerwień – sauna jest dostępna w wielu wariantach. W tego rodzaju pomieszczeniu panują warunki podwyższonej temperatury oraz niska lub wysoka wilgotność zależnie od jej typu. Korzystanie z sauny wskazane jest jako element profilaktyki prozdrowotnej, a także pomaga ona w redukcji wielu dolegliwości. Jest popularna między innymi w Finlandii, Estonii, Łotwie, Rosji.

Czy sauna natychmiast po treningu jest zdrowa?

Sauna polecana jest w wielu dolegliwościach – powoduje przyspieszenie krążenia, nasila pocenie, wspiera metabolizm. Czy jednak bezpośrednia sauna po treningu to dobry pomysł?

Specjaliści wskazują, żeby unikać korzystania z sauny natychmiast po treningu. Wynika to z faktu, że panujące w niej warunki powodują przyspieszoną akcję serca, utratę wody wraz z elektrolitami oraz przyspieszenie i spłycenie oddechu. Wtedy organizm narażony jest na mocniejsze obciążenie i w efekcie prowadzi to do jeszcze większego przemęczenia i osłabienia.

Po zakończonym treningu, zwłaszcza tym intensywnym, ciało musi się zregenerować – odzyskać prawidłową temperaturę, ustabilizować ciśnienie i puls. Także należy zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia, czyli uzupełnić zapasy płynów.

Z tego samego powodu nie należy korzystać z sauny przed treningiem, ponieważ powoduje ona odwodnienie i osłabienie ciała, więc efekty wysiłku będą gorsze.

Kiedy można bezpiecznie skorzystać z sauny po treningu?

Nie oznacza to jednak, że sauna po treningu jest całkowicie zakazana. Można skorzystać z niej wtedy, gdy organizm wrócił do swojej naturalnej równowagi, czyli najczęściej w około 2-3 godziny po zakończonych ćwiczeniach.

Zalety z korzystania z sauny po treningu:
– poprawia zaopatrzenie komórek w tlen i substancje odżywcze poprzez przyspieszenie krążenia
– podnosi wydolność ciała
– zmniejsza dolegliwości bólowe mięśni i stawów
– zwiększa odporność organizmu na choroby
– przyspiesza procesy rekonwalescencji po nadwyrężeniach, urazach sportowych
– wspomaga przemianę materii i usuwanie toksyn z organizmu
– ułatwia spalanie kalorii u osób na dietach odchudzających
– zapewnia przyjemny efekt rozluźnienia

Gdzie można skorzystać z sauny?

Sauna jest dzisiaj dostępna w wielu miejscach, między innymi na basenach, w parkach wodnych, w centrach Spa i odnowy biologicznej, w klubach fitness i w siłowniach. Posiadają ją również wybrane hotele.

Własną saunę można założyć też u siebie w domu, aby korzystać z niej bez ponoszenia każdorazowych opłat za wstęp.