super-sylwetka.pl

Zdrowy styl życia

Jak zrobić formę na lato
Sport

Jak zrobić formę na lato?

Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią człowiek. To jest ten czas kiedy mija jesienna depresja oraz kończy się zimowe lenistwo. Człowiek uświadamia sobie, że nadchodzą wakacje i zaczyna planować swój urlop. Mało tego, sprzyjająca ku temu jest również pogoda, która pozytywnie nastraja i dodaje człowiekowi witalności. W niepamięć zaczynają odchodzić krótkie dni, a pojawiać zaczyna się motywacja do działania. Warto więc wykorzystać ten czas do tego, aby pozbyć się zimowego tłuszczyku z ud i brzucha oraz zadbać o swoją kondycję. Jest to najlepszy czas, który rozsądnie niewykorzystany, może dać wspaniałe efekty tuż przed urlopem.

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić formę na lato, nie tracąc gdzieś po drodze motywacji. Specjaliści odpowiadają natomiast, że wystarczy pozytywne nastawienie. To ono bowiem jest kluczowe i stanowi podstawę do tego, aby wytrwać w swoim postanowieniu i rzeczywiście zbudować wymarzoną sylwetkę. Drugim kluczowym elementem, po znalezieniu w sobie motywacji, jest zmiana diety. W przypadku niektórych osób będzie to zmiana dość radykalna i drastyczna, ale wiele osób nawet nie zauważy tego, że zmienili styl swojego odżywiania się, na zdrowszy, bogatszy w składniki odżywcze oraz wprowadzający ujemny czy dodatni bilans kaloryczny (w zależności od postawionego sobie celu). Następnym, równie istotnym krokiem jest rozpoczęcie aktywności fizycznej, co można uczynić poprzez zapisanie się na siłownię lub rozpoczęcie ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała, w domu, np. przed monitorem komputera. Jednocześnie należy pamiętać o tym, żeby nie przetrenować swojego organizmu, dbając o jego prawidłową regenerację po intensywnym treningu. Jeżeli człowiek do powyższych elementów doda jeszcze właściwe nawodnienie swojego organizmu, to ma gwarancję osiągnięcia sukcesu, czyli zbudowania formy na lato.

Bardzo łatwo jest dawać wskazówki dotyczące robienia formy na lato, ale nieco trudniej jest je przestrzegać, wyrzekając się przy tym licznych przyjemności, typu: napicie się alkoholu z przyjaciółmi, zjedzenie fast foodu na mieście czy słodkiej bądź słonej przekąski przed telewizorem. Takie wyrzeczenia są jednak konieczne, żeby osiągnąć swoje oczekiwania sportowe oraz wyrzeźbić idealną sylwetkę na lato. Osobom, którym mimo wszystko przychodzi to z trudem, specjaliści zalecają sięganie po różnego rodzaju wspomagacze, czyli m.in. suplementy diety czy odżywki białkowo-węglowodanowe. Dzięki temu każdy człowiek jest w stanie przetrwać cykl na rzeźbę i rzeczywiście zrzucić zbędne kilogramy po długiej zimie.
 Poniżej znajdują się najważniejsze wskazówki dotyczące robienia formy na lato, opracowane przez najlepszych specjalistów i powielane przez innych kulturystów. Warto się więc z nimi zapoznać oraz stosować je w swoim życiu. Jednocześnie warto pamiętać, że budowanie wymarzonej figury to długotrwały proces, którego nie należy przyspieszać na siłę, ale który warto przeżyć w swoim indywidualnym tempie. Osoby natomiast z trudnościami znalezienia w sobie siły czy energii, które chcą w sposób bezpieczny pobudzić swój organizm do jeszcze większej pracy, powinny zaś przemyśleć przyjmowanie suplementów diety. Ich główną zaletą jest to, że wspomagają spalanie tkanki tłuszczowej czy budowanie masy mięśniowej, ale jednocześnie nie wywołują żadnych skutków ubocznych.

Najlepsze suplementy do budowania mięśni i spalania tkanki tłuszczowej

Jest wiele różnych wspomagaczy, dostępnych w sklepie ze sterydami i suplementami online, które można obecnie kupić i stosować w swoim indywidualnym cyklu na masę mięśniową czy zrzucanie zbędnych kilogramów. Dzięki temu, każdy człowiek może wybrać idealne środki dla siebie, zgodnie z własnymi możliwościami oraz potrzebami.

Najpopularniejszymi suplementami diety są oczywiście witaminy i minerały, czyli między innymi: żelazo, cynk, magnez, witamina D, witamina A itd. Warto jednak spojrzeć szerzej na rynek suplementów diety, gdyż oferuje on także takie środki, jak: ashwagandha, zielona herbata, odżywka białkowa, aminokwasy rozgałęzione BCAA czy chociażby korzeń imbiru.

Suplementy diety nie zastępują diety czy treningu oraz nie dają spektakularnych efektów w ciągu kilku godzin, ale zdecydowanie przyspieszają pojawienie się pierwszych efektów ćwiczeń na siłowni oraz dodają człowiekowi siły, aby taki trening przetrwać. Niektóre suplementy diety pobudzają też pracę metabolizmu czy syntezę białek, co bezpośrednio przekłada się na osiąganie przez sportowca efektów, w krótszym czasie. Jednocześnie należy podkreślić, że suplementy diety są bezpieczne, czyli nie wywołują żadnych efektów niepożądanych.

Dlaczego warto zadbać o diete podczas redukcji

Prawidłowo sporządzony jadłospis decyduje o tym, czy sportowiec osiągnie zamierzone wcześniej cele. To on wpływa bowiem na to, czy człowiek ma dostatecznie dużo materiału budulcowego do zbudowania masy mięśniowej lub czy wystarczająco ograniczył podaż kilokalorii, aby móc skutecznie zgubić zbędne kilogramy. Nieprawidłowo sporządzone menu ogranicza zatem efekty ćwiczeń, w konsekwencji demotywując człowieka do trwania w swoim postanowieniu. Nikt nie będzie bowiem kontynuował treningu, jeżeli nie dostrzeże żadnych pozytywnych jego rezultatów.

Prawidłowo sporządzony jadłospis przewiduje spożywanie wyłącznie owoców, produktów mlecznych, warzyw i produktów pełnoziarnościowych. W menu sportowca nie powinny natomiast znaleźć się puste kalorie, występujące najczęściej w alkoholu, w słodyczach, w niezdrowych tłuszczach, w słonych przekąskach, a także w wysoko przetworzonej żywności. Istotne jest również picie dużej ilości wody, której nie należy zastępować słodkimi napojami czy energetykami.

Do tej pory nie udało się znaleźć substytutu diety, który pozwoliłby na jedzenie wyżej wymienionych produktów i jednoczesne spalanie tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego, sporządzenie indywidualnego planu żywieniowego powinno być wykonane przez profesjonalistę. W przypadku braku wiedzy w tym zakresie, warto natomiast poprosić o pomoc dietetyka. Skorzystanie z tej usługi jest bowiem nie tylko gwarancją osiągnięcia wcześniej założonych celów, ale również zachowania zdrowia. Brak podstawowych witamin i minerałów w diecie może bowiem prowadzić do skutków ubocznych, typu: brak energii, złe samopoczucie czy problemy z cerą.

Rola regeneracji po treningu

Wykonywanie ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała lub sprzętu dostępnego na siłowni, to podstawa robienia formy na lato. W ten sposób człowiek wskazuje bowiem swojemu organizmowi, jakich efektów od niego oczekuje. Właśnie dlatego, sportowcy trenują konkretne partie ciała.
 Bezpieczny i skuteczny trening to taki, wykonywany minimum trzy razy w tygodniu, po godzinie, pod okiem specjalisty, czyli trenera personalnego. Może to być osoba pracująca na siłowni lub udostępniająca swój program treningowy w Internecie. Niezależnie jednak od wybranej formy trenowania, człowiek zawsze musi pamiętać o regeneracji swojego organizmu. Mowa tu oczywiście o odpoczynku.
 Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że masa mięśniowa pojawia się wyłącznie w trakcie relaksu. To wtedy bowiem organizm ma możliwość spokojnie przeprowadzić syntezę białek, dając przyrosty muskulatury.

Zaawansowani sportowcy, w czasie regeneracji organizmu, polecają przede wszystkim brak aktywności fizycznej oraz skorzystanie z usług, jakie oferuje obecnie rynek. Wśród nich godne uwagi są zwłaszcza masaże oraz wizyty w saunie czy w kriokomorze. Decyzja należy jednak do indywidualnego człowieka.

Materiał zewnętrzny