super-sylwetka.pl

Zdrowy styl życia

Dieta

Najpopularniejsze rodzaje diet odchudzających.

Nadprogramowe kilogramy znacząco odbijają się na naszym zdrowiu i nie stanowią jedynie defektu wizualnego. Aby przywrócić stan naszej sylwetki do normy oraz poprawić kondycję, należy skrupulatnie przestrzegać pewnych zasad, a są nimi zdrowa dieta, zmiana nawyków żywieniowych oraz regularna aktywność fizyczna.

Z jakich diet możemy skorzystać?

Jeżeli nie jesteśmy do końca przekonani, co powinniśmy jeść a czego lepiej unikać, warto opracować szczegółowy plan dietetyczny. Może nam w tym pomóc wykwalifikowany dietetyk lub możemy sami podjąć dietę, posiłkując się popularnymi planami żywieniowymi. Dostępnych jest ich naprawdę sporo, a nie służą jedynie odchudzaniu. Są na przykład diety oczyszczające (przydatne w zakwaszeniu organizmu), eliminacyjne (mające na celu wytypowanie alergii pokarmowej), wysokobiałkowe (zwłaszcza dla sportowców) oraz wiele innych. Nie mniej jednak rozróżnia się rodzajów jednego typu diet – odchudzających, a dlatego, żeby każdy mógł wybrać to, co mu najbardziej pasuje.

Bezpieczne odchudzanie.

Podczas walki z dodatkowymi kilogramami, nie wolno zapominać o bezpieczeństwie stosowanej metody. Bezwzględnie wyklucza się tak zwane głodówki, gdyż powodują one ogromne spustoszenie w organizmie, tym samym bardziej szkodząc, niż pomagając. Bardzo często po takich dietach następuje efekt jojo, czyli ponowne szybsze przytycie. Istnieją tak zwane monodiety, czyli rodzaje diet odchudzających, polegających na jedzeniu głównie jednego składnika, na przykład kapuściana czy ryżowa. Nie wolno ich jednak stosować dłużej niż siedem dni, ponieważ skupiając się na jednym składniku, traci się wartości odżywcze, niezbędne dla organizmu. Rozsądna jest dieta wielowarzywna, dopuszczająca do spożycia surowe warzywa i owoce, gotowane na parze, w wodzie albo duszone. Wyklucza ona pieczywo oraz makarony, a dzięki takiej diecie można zrzucić 3-4 kilogramy tygodniowo. Bazując na wartościach odżywczych, jakie dostarczają nam warzywa i owoce, oraz zawartą w nich solidną porcję błonnika, można by rzec, iż jest to skuteczne i zdrowe rozwiązanie.

Istnieje wiele diet mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej, jednak należy być ostrożnym stosując poszczególne plany żywieniowe. Wszystko finalnie zależy od naszego stanu zdrowia, preferencji ruchowych oraz ogólnego stylu życia. Stosowanie dość restrykcyjnych diet, może wiązać się z dużym ryzykiem, dlatego najlepiej podejść do tematu profesjonalnie i w pełni rozsądnie. Zaleca się w tym celu konsultację z dietetykiem, który z pewnością pomoże w dobraniu odpowiedniej możliwości na walkę z nadwagą.