super-sylwetka.pl

Zdrowy styl życia

Zdrowie

Protezy z kopolimeru

Protezy to dla wielu osób konieczność dnia codziennego. Umożliwiają one posiadanie estetycznego uśmiechu, rozdrabnianie pokarmu i wszystkie te rzeczy, które zęby zapewniają, a na które zazwyczaj nie zwraca się uwagi. By cieszyć się zarówno funkcjonalnością jak i wygodą dobrze by proteza była dobrze dopasowana i z materiału, który nie uczuli.

Jaką protezę wybrać?

Dobrze dopasowana proteza, to taka, która nie będzie sprawiać dyskomfortu, przy wykonywaniu ruchów, takich jak uśmiechanie się. By zapewnić sobie komfort użytkowania protezy najlepiej by była ona elastyczna, czyli dopasowywała się do ruchów szczęki. W ten sposób można zapomnieć, że korzysta się z protezy. Surowce jak akryl, mogą powodować uczulenie u pacjentów, a przez to stanowić nawet zagrożenie dla osoby użytkującej. Warto więc, by wybierane materiały były bezpieczne.

Proteza elastyczna, czyli jaka?

Proteza wykonana z tworzywa termoplastycznego, może być odpowiedzią na to pytanie. Takie materiały są o wiele bardziej zaawansowane technologiczne, niż ich starsze odpowiedniki. Protezy akrylowe, szkieletowe czy też wykonane z metalu, nie są rozwiązaniem najbardziej estetycznym czy też trwałym.

Warto postawić na takie, które nie będzie posiadało zbyt wielu widocznych elementów, takich jak klamry, haczyki, które protezę mocują. Co więcej, protezy termoplastyczne mają dużo większą wytrzymałość mechaniczną, która przekłada się na to że w razie upadku protezy z większej wysokości, nie trzeba jej naprawiać lub wymieniać.
Jednym z materiałów termoplastycznych jest kopolimer.

Proteza z materiałów termoplastycznych

Proteza z kopolimeru, może być rozwiązaniem które zapewni komfort, wysoki standard estetyczny, ale także wytrzymałość. Kopolimer, czy też żywica termoplastyczna, to alternatywa dla materiałów starszego typu.
Kopolimer, jako materiał termoplastyczny charakteryzuje się tym, że w temperaturze pokojowej jest bardzo elastyczny.

Praktyczne wykorzystanie tej właściwości, jest takie że pod wpływem wysokiej temperatury materiał przechodzi w formę płynną, podczas wykonywania protezy płynną formę wtłacza się w odpowiednio przygotowaną formę, by uzyskać pożądany kształt protezy.

Protezy z materiałów termoplastycznych są bezzapachowe i bezsmakowe, co dodatkowo przyczynia się do komfortu użytkowania. Mają też gładką, nie porowatą powierzchnie dzięki czemu nie odbarwiają się.

Protezy termoplastyczne

Protezy termoplastyczne, są uznawane za bezpieczne. Taka opinia została wydana na podstawie licznych testów i badań.
Materiały termoplastyczne w odróżnieniu od wspomnianych wcześniej protez akrylowych, nie zawierają monomeru resztkowego, który jest substancją niebezpieczną dla alergików.

Technologia materiałów termoplastycznych jest ciągle rozwijana, przez co stomatologia estetyczna w kolejnych latach będzie mogła cieszyć się kolejnymi zdobyczami. Warto przed wyborem protezy skontaktować się z lekarzem dentystą, który wykona badanie dentystyczne, rentgenowskie i zaleci pacjentowi odpowiednie działania.