super-sylwetka.pl

Zdrowy styl życia

Lifestyle

Kolka sercowa, czyli kłucie, pieczenie w sercu. Przyczyny i leczenie

Serce jest bardzo ważnym narządem w ciele człowieka, dlatego wszelkie bóle w jego okolicy wywołują zaniepokojenie. Kolką sercową nazywa się uczucie kłucia albo pieczenia w sercu. To dolegliwość, która zdarza się wielu osobom. Może mieć różne przyczyny – niektóre są niegroźne, ale inne mogą zagrażać życiu. Co wywołuje kolkę sercową? Jak postępować wtedy, gdy często się powtarza?

Jakie są główne przyczyny kolki sercowej?

Kolka sercowa może pojawić się zarówno u młodszych, jak i starszych osób. Jest ona związana z sercem, ale zdarza się, że bóle w klatce piersiowej, które wydają się pochodzić od serca, tak naprawdę mają inne przyczyny.

W kolce sercowej ból ma charakter nagły, przeszywający. Odczuwany jest jako kłucie, pieczenie. Nie jest to zatem ból promieniujący, rozległy, ale jest zlokalizowany punktowo. Co może powodować takie dolegliwości?

Wysiłek fizyczny
Najczęściej kolka sercowa pojawia się jako efekt intensywnego wysiłku fizycznego. Dochodzi wtedy do nadmiernego obciążenia serca, a przez to do pojawienia się objawów odczuwanych jako ukłucia i pieczenie. Najczęściej dolegliwość ta pojawia się u osób, które wykonują forsowne treningi, mają gorszą kondycję. Aby zapobiegać takim objawom, należy dobierać ćwiczenia do swoich zdolności i nie przemęczać się.

Stres, nerwica, panika
Do pojawienia się dolegliwości sercowych może dojść również na skutek nadmiernego stresu, nerwicy czy paniki. Wówczas objawom tym mogą towarzyszyć spłycenie oddechu, uderzenia gorąca, przyspieszony puls, mdłości, zawroty głowy.

Zapalenie osierdzia
Kłujący ból w klatce piersiowej może być efektem zapalenia osierdzia – worka osierdziowego. Jest on wywoływany przez zakażenie wirusowe, bakteryjne, ale również może pojawić się na skutek kolagenoz, niedoczynności tarczycy, po zawale, operacjach na sercu lub przy stosowaniu niektórych leków.

Choroba wieńcowa
Choroba wieńcowa, czyli niedokrwienna serca pojawia się na skutek odkładania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do zwężenia ich światła i trudności w przepływie krwi. Powoduje dławicę piersiową (dusznicę bolesną), a także może skutkować w zawale serca.

Kolka sercowa – kiedy warto udać się do lekarza?

Z kolką sercową do gabinetu lekarskiego warto udać się wtedy, gdy:
– kłucie i pieczenie nie jest wywołane wysiłkiem, stresem
– zdiagnozowane są nadciśnienie i podwyższony poziom cholesterolu
– bólom towarzyszy uczucie duszności
– dolegliwości pojawiają się głównie nocą

Czy kłucie i pieczenie w klatce piersiowej zawsze oznacza dolegliwości sercowe?

Warto pamiętać o tym, że symptomy jak kłucie albo pieczenie w klatce piersiowej nie muszą zawsze wynikać z dolegliwości sercowych. Mogą być one powiązane również z innymi narządami znajdującymi się w tej okolicy.

Ważne jest zatem dokładne określenie przyczyny, ponieważ objawy, które są odczytywane jako kolka sercowa, tak naprawdę mogą mieć inne pochodzenie.

Kłujący, piekący ból w klatce piersiowej mogą powodować:
– choroba refluksowa przełyku
– schorzenia tchawicy, oskrzeli i płuc
– stłuczenie klatki piersiowej
– złamanie żebra
– zwyrodnienia kręgosłupa
– półpasiec