super-sylwetka.pl

Zdrowy styl życia

Zdrowie

Dieta po kolonoskopii czyli samo badanie to nie wszystko

Kolonoskopia uznawana jest za dość nieprzyjemne badanie. Czasami jednak są takie życiowe sytuacje, kiedy po prostu trzeba ją wykonać. Bez wykonania kolonoskopii trudno o postawienie prawidłowej diagnozy. Cierpiący człowiek jest w stanie zgodzić się na wszystko, aby poznać diagnozę i rozpocząć leczenie.

Współpraca w trosce o zdrowie

O wykonaniu kolonoskopii decyduje lekarz. Oczywiście pacjent musi zgodzić się na to badanie. Badanie można wykonać w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent nie musi kłaść się do szpitala na kilka dni. Zaraz po wykonaniu badania, po chwili odpoczynku, może iść do domu. Lekarz zleca badanie takie jak kolonoskopia w określonych przypadkach. Na pewno nie jest to tak zwane pierwsze badanie, ponieważ na początku próbuję się mniej inwazyjnych metod. Na początku zazwyczaj zleca się USG brzucha i badania krwi. Kiedy jednak te badania nie dają odpowiedzi na trudne pytania, trzeba wykonać kolonoskopię.

Przebieg badania i przygotowanie

Lekarz musi dokładnie poinformować pacjenta jak będzie przebiegało badanie. Pacjent także musi się do tego badania przygotować. W przeciwnym razie nie będzie można go wykonać albo wyniki wyjdą zafałszowane. Wtedy wykonywanie tego badania jest zupełnie pozbawione sensu. Zazwyczaj pacjent musi oczyścić jelita. Trzeba zrobić to poprzez wypicie specjalnego roztworu, napoju, a także wypróżnienie się. Dopiero wtedy można przystąpić do badania zwanego kolonoskopią. W czasie badania pacjent może odczuwać pewne nieprzyjemne doznania. Można także zdecydować się na badanie pod narkozą. Jednak narkoza ma swoje skutki uboczne. Ostateczną decyzję jak będzie wyglądało badanie i jakie znieczulenie zostanie zastosowane, musi podjąć pacjent razem z lekarzem. Idealnie jest, kiedy lekarz współpracuje z pacjentem i wspólnie podejmują decyzję na temat zdrowia pacjenta. Pacjent powinien mieć zaufanie do swojego lekarza. Wtedy efekty terapii będą lepsze, ponieważ pacjent będzie wykonywał polecenia lekarza. Polecenia te mają na celu szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Zalecenia lekarskie

Kiedy już pacjent opuści salę, w której miało miejsce badanie, trzeba wrócić do normalnego życia. Dieta po kolonoskopii powinna być bardzo lekkostrawna. Pacjent nie powinien spożywać potraw smażonych. Wszelkich informacji o diecie powinien udzielić lekarz, który wykonywał badanie. Dieta po zabiegu kolonoskopii nie powinna również zawierać napojów gazowanych. Warto spożywać lekkie gotowane potrawy. Wszystko to w trosce o swoje zdrowie, aby nie dopuścić do powstania powikłań. Powikłania po zabiegu kolonoskopii tylko w części przypadków są związane z niewłaściwym wykonaniem badania przez lekarza. Pacjent może zwiększyć swoje szanse na brak powikłań poprzez stosowanie właściwej diety już po badaniu. Dlatego też warto wziąć sobie do serca słowa lekarza i trzymać się sztywno zaleceń. Na pewno lekarz wydaje te zalecenia w trosce o zdrowie pacjenta i z intencją, aby pacjent szybko powrócił do pełni sił i zdrowia. Oby zawsze działo się to jak najszybciej.