Tak zwane leczenie kanałowe to zazwyczaj ostatnia szansa na uratowanie zęba przed usunięciem. Alternatywą jest tylko ekstrakcja. Ząb jest tak poważnie chory, że nic innego nie da się zrobić. Nie każdy dentysta podejmuje się leczenia kanałowego. Jest to zarezerwowane dla specjalistów.
Troska o zęby od najmłodszych lat
Zdecydowanie warto postawić na profilaktykę, jeśli chodzi o zdrowie zębów i dziąseł. O zęby trzeba dbać od najmłodszych lat. W początkowym okresie życia dziecka muszą o to zadbać rodzice. Jeżeli oni nie dopilnują tej kwestii, później dziecko ma poważne problemy z próchnicą. Zęby trzeba mieć minimum dwa razy dziennie. Rano i wieczorem. To podstawowa higiena zębów. Do podstawowej higieny wystarczy szczoteczka i pasta. Można także używać innych bardziej specjalistycznych środków, na przykład nici dentystycznej. To z pewnością poprawi szanse człowieka na utrzymanie swoich zębów w dobrej kondycji. Zazwyczaj ludzie boją się dentysty. Dzisiaj jednak dostępne są takie znieczulenia, że wizyta jest całkowicie bezbolesna. Warto, aby również rodzice przekazywali swoim dzieciom, że dentysty nie trzeba się bać. Dostępne znieczulenia czynią wizytę całkowicie komfortową.
Walka o ząb do samego końca
Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie swojego zęba. Alternatywą jest ekstrakcja czyli usunięcie. Samo usunięcie zęba nie jest końcem problemów. Na skutek braku jednego zęba, mogą pojawić się problemy z gryzieniem i przeżuwanie pokarmu. Nawet brak tylko jednego zęba może spowodować przesuwanie się pozostałych zębów. Skutki tego mogą być naprawdę duże i bardzo negatywne dla człowieka. Dlatego też trzeba mieć świadomość tego, że liczy się każdy ząb. O każdy ząb trzeba walczyć do samego końca między innymi podejmując się próby leczenia kanałowego. Warto podjąć taką próbę u sprawdzonego stomatologa. Musi być to osoba, która ma doświadczenie w leczeniu kanałowym zębów. Najpierw trzeba zrobić zdjęcie, aby zorientować się co znajduje się w środku.
Leczenie kanałowa jako alternatywa dla usunięcia
Endodoncja mikroskopowa to dziś popularna i bezpieczna metoda. Powikłania po leczeniu kanałowym zdarzają się bardzo rzadko. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że jest to bardziej skomplikowany zabieg niż zwykłe założenie plomby. W dobrych gabinetach dentystycznych pacjent musi podpisać zgodę na to leczenie. Pacjent musi zostać poinformowany przez lekarza o możliwych skutkach ubocznych. Takim skutkiem ubocznym może być na przykład pozostawienie złamanego narzędzia w zębie. Takie powikłania się zdarzają u części pacjentów. Nie są one związane z brakiem kompetencji lekarza. Leczenie kanałowe jest dość drogie. Leczenie jednego zęba potrafi kosztować nawet ponad tysiąc złotych. Dlatego też to leczenie nie jest dostępne dla każdego człowieka ze względów finansowych. Warto zawsze mieć w swoim portfelu pieniądze na takie nieprzewidziane wydatki. Zęby są zdecydowanie warte takich inwestycji. Dzisiaj każdy dobry dentysta powinien oferować swoim pacjentom możliwości leczenia kanałowego zębów.